EDİRNE’DE ÜRETİLEN MOR EKMEK DİYABETİ YOK EDİYOR
EDİRNE’DE ÜRETİLEN MOR EKMEK DİYABETİ YOK EDİYOR

Has Ege Unlu Mamulleri tarafından üretimine Edirne’de de başlanan mor miks’li ekmekle ilgili düzenlene bilgilendirme toplantısı Deveci Han Kültür merkezin gerçekleşti.
Devecihan kültür merkezinde düzenlenen toplantıya, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt,İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan  ve bir çok konuk katıldı.
Üretilen ekmeğin %40’ının çöpe gittiğine dikkat çeken Edirne’nin en eski unlu mamullerinde Has Ege Fırın ikinci kuşak işletmecisi Nuray Yılmaz Geldi, “Çiftçinin gözü gibi ekip yetiştirdiği buğday 8 aylık bir emek, alın teri ve yaklaşık 20 işlemden geçerek soframıza ekmek olarak geliyor. Ülkemizde kişi başı ekmek tüketimi üzerine faklı rakamlar mevcut olsa da yıllık 150 – 180 kg aralığında ekmek tüketildiği genel kabul görüyor. Yani günlük ortalama 450 gr ekmek tüketiyor gözüküyoruz. Gerçekte bu miktarı tüketiyor muyuz yada israf mı ediyoruz? Üzülerek söylüyorum her gün 6 milyon ekmek, tonlarca un ve emek israf ediliyor. Üstelik bu sonuçlar sadece İstanbul a ait, rakamlar korkunç günlük ürettiğimiz ekmeğin %40’ını çöpe atıyoruz, İsraf edilen her buğday tanesi adına, emek adına üzgünüm” dedi.
Mor ekmeği kullandıktan 2 ay sonra kullananların insüline ihtiyaç duymadıklarını dikkat çeken Prof.Dr. Kara; “Ekmeğe rengini veren ‘Mor Miks’ denilen ürünün amacı, toplumda var olan metabolik hastalıkların yan etkilerini azaltmak, onlara engel olmak. Bu amaçla üretildi. Kullanılmaya 2019 yılının Nisan ayında başlandı. Hali hazırda 8 ilde sürekli üretiliyor. Üretilen yerde insanların kullanımı nedeniyle duyduğumuz olumlu etkileri var. Herkesin ortak olduğu görüş şu; eğer günlük 2 dilim mor ekmek yersek 2 hafta içerisinde kullandığımız insüline gerek kalmıyor ifadelerini duyuyoruz. Bu görüş artık yerleşti, buna inandık” dedi.
DİYABETİN KOMPLİKASYONLARI SİLİNİYOR
Mor ekmek tüketen, tansiyon hastası insanlardan da olumlu dönüşler aldıklarını dile getiren Kara; “Kullandıktan 2 ay sonra da tansiyonu yüksek olan insanlar, kullandıkları ilaçları bırakıyorlar. Yine değişik bölgelerden insanlardan öğrendiğimiz kadarıyla kan yağları, kolesterol, hiperlipidemi, hipertrigliseridler de düşüyor. Diyabetin komplikasyonları siliniyor, glisemik indeks düşüyor. Buna bağlı olarak evlerine huzur geldiğini, yatmalarının kalkmalarının daha iyi olduğunu, kol ve bacaktaki uyuşuklukların, yanmaların 3 aydan sonra azaldığını söylüyorlar. Aslında bunların ortadan kalkması için bu ürünü geliştirmedik ama böyle sonuçları duymak da keyiflendiriyor” diye açıkladı.